Jak kleić taśmą dwustronną

2P110069.jpg

Klejenie taśmą dwustronną różnych elementów ma kilka korzyści w stosunku do kleju. W tym tekście chcę omówić jedną z ciekawszych technik klejenia taśmą.

Największym problemem przy klejeniu jest spasowanie materiałów do siebie. Często musimy korygować położenie materiałów względem siebie a to nie zawsze jest możliwe bo taśma lub klej mocno złapią i nie da się już przesunąć elementu. Stąd dobrze jest jak początkowa siła klejenia nie jest zbyt duża, ale klienci wymagają aby materiały połączyć na trwale jak najszybciej się da. I mamy pat.

Przypadek - przeklejenie świetlika

Na poniższym zdjęciu jest pokazany kaseton – występują tutaj dwa problemy, które rzutują na wybór taśmy, pierwszy to pryzmatyczna struktura powierzchni świetlika – na tym zdjęciu widzimy jaka powierzchnia faktycznie jest łączona, są to szczyty pryzmatów. Drugi problem to spasowanie prostokąta w ramce. Niestety jest to robione ręcznie.

Rozwiązanie problemów przy klejeniu

Rozwiązanie problemu pierwszego – powinniśmy użyć jak najgrubszej taśmy o elastycznej strukturze, po to by po dociśnięciu taśma wniknęła w głąb pryzmatów - ma to na celu zwiększenie powierzchni klejenia. Niestety nie jest to w tym przypadku możliwe, bo klient nie chce by to odstawało.

W takim przypadku wybrana została taśma z klejem akrylowym, która ma 0,25 mm grubości. Klej jest bardzo mocny, nie wniknie w głąb powierzchni ale jest na tyle silny że przy zmniejszonej powierzchni połączenia utrzyma element, który jest lekki.

Technika klejenia taśmą dwustronną

Po oczyszczeniu powierzchni pokaże jak rozwiązać problem drugi czyli spasowanie wymiarów. Jest to tradycyjna metoda, tutaj właśnie pokażę wyższość klejenia taśma w stosunku do kleju.

Naklejamy taśmę na jedną z powierzchni i nie odrywamy warstwy ochronnej. Odklejamy kawałek warstwy ochronnej wywijamy ją na zewnątrz tak by można było ją złapać palcem. Robimy tak na każdym odcinku.

Przyklejamy drugi element, jak widać on się nie przyklei tylko do tych małych odcinków, gdzie jest odwinięta taśma. Jest to na tyle mała powierzchnia połączenia, że bez wysiłku będziemy mogli korygować położenie elementów względem siebie, a z drugiej strony jest już połączenie na tyle trwałe że przypadkiem nam się elementy nie przesuną.

Teraz wyciągamy warstwę ochronną, potem mocno dociskamy i już.

Działy