Postarzanie drewna – szybko i sprawnie.

Jak w takim razie postarzyć drewno?

postarzone_drewno_small

postarzanie_drewna_sephia_small

Postarzanie drewna polega na wyciągnięciu części miękkiej drewna – czyli słoi przyrostu letniego. Przyrost zimowy – to słoje twarde w drewnie. W warunkach naturalnych czynniki atmosferyczne powoduję szybszą erozję części miękkiej drewna. Pojawiają się takie specyficzne wgłębienia. Proces naturalnie trawa bardzo długo. Naszym zadaniem jest mechaniczne wyciągnięcie tej części miękkiej drewna. W tym celu właśnie użyjemy szczotki – którą prowadzimy wzdłuż słoi – nie wolno w poprzek. Zależnie od twardości drewna ten proces różnie trwa. Miękkie drewno szybko postarzymy i stosując twardą szczotkę należy delikatnie stosować narzędzie aby nie zdziewać słoi przyrostu zimowego. Po uzyskaniu satysfakcjonującej struktury należy drewno jeszcze oczyścić i wygładzić – można to zrobić przez zastosowanie gąbki ściernej, lub szczotki z włókniny.

Na zdjęciu wyraźnie widać przyrost letni wybrany szczotką BB-ZB oraz zimowy twardy - ciemny - zdjęcie dwa - tak wygląda postarzanie drewna.

Następnie malujemy bejcą lub lakierem.

Tutaj nasz film na Youtube pokazyjący jak

w sposób domowy postarzyć drewno --->>>> postarzanie drewna

Postarzanie drewna narzędzia.

Sczotka druciana ręczna lub na wiertarkę.

szczotka_na_trzpieniuNajtańszym rozwiązaniem - mechanicznym - jest zastosowanie szczotki drucianej na wiertarkę – szczotka taka ma trzpień który wkręcamy w wiertarkę a wykonana jest z delikatnych bardzo cienkich drutów ze stali nierdzewnej – grubość druta to 0.15mm. szczotka jest na tyle delikatna, że nie uszkodzi słoi przyrostu zimowego. Po pracy tą szczotką należy drzewo wygładzić. Zdjęcie obok.

narzdzia

Szczotki BB-ZB

Firma 3M jako lider światowy w dziedzinie materiałów ściernych, stworzyła produkt który świetnie nadaje się do postarzania drewna, strukturyzacji drewna. Jest to innowacyjny produkt, chroniony patentem. Piszę tutaj o szczotce wąsikowej BB-ZB. Szczotka BB-ZB jest wykonana z nylonowych listków, w których jest zatopione ziarno ścierne CUBITRON.


Szczotki BB-ZB są bardzo elastyczne potrafią dostosować się do nierówności powierzchni. Do postarzania drewna twardego polecamy szczotki BB-ZB o granulacji P36, w rozmiarze 150mm, zalecane obroty 3000 obr/min. Zaś do drewna miękkiego polecamy szczotki o granulacji P80, rozmiar 150 mm.

Zalety pracy szczotkami BB-ZB:

  1. Za pomocą jednego narzędzia można uzyskać efekt postarzania drewna, oraz przygotować powierzchnie pod lakierowanie. Ponieważ skuteczność szczotek zależy od prędkości obrotowej – niska prędkość zapewnia właściwości wykończające, zaś duża prędkość powoduje usztywnienie wąsików dając ostrzejszy efekt.
  2. Szczotka nie zapycha się pyłem, ma cały czas te same właściwości.
  3. Nie przecina włókien drzewnych.
  4. Szczotka standardowo składa się z listków o grubości 1mm jest ich 8. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by budować szersze narzędzia.

Szczotka może być stosowana na szlifierkach posiada gwint M14, wiertarkach szybko obrotowych, lub maszynach stacjonarnych.Proszę państwa z opisu internetowego nie nauczymy się postarzać drewno w sposób profesjonalny – zalecamy najpierw zrobić eksperymenty i próby na nie używanych deskach, aby wyczuć jak mocno przycisnąć szczotkę do drewna.

Tutaj w naszym sklepie mogą państwo zamówić poszczególne narzędzia -->>> szczotki do postarzania drewna więcej informacji o naszej ofercie pod telefonem 603 108 764